Aktualizováno 6.2. 2023
Na trhu je opravdu hodně nabízených webhostingů, takže se spolu podíváme na to, které splňují požadavky wordpressové šablony Divi. Článek vznikl 7/2021, takže všechny údaje jsou aktuální k tomuto datu, ale postupně se budu snažit aktualizovat.
Jaké parametry webhostingu vyžaduje Divi?
Aktuální údaje najdete přímo v administraci Divi, v sekci Support Center. Tam najdete system status a po rozkliknutí „Show full report“ zjistíte, zda váš hosting odpovídá nárokům Divi a jaké vlastně ty nároky jsou. Pokud teprve vybíráte hosting, je to ta lepší varianta, vyberte hosting splňující tato kritéria:
PHP verze – 7.4 a vyšší (nejlepší je aktuální)
memory_limit – minimálně 128M
Post max size – 64M
max_execution_time – 120
upload_max_filesize – 64M
max_input_time – 60
max_input_vars – 1000
Něco málo k jednotlivým parametrům
PHP verze – doporučuji vždy nejnovější verzi PHP verzi. Nejnovější verze zajistí kompatibilitu s Divi a také to výrazně zrychlí váš web, což povede k menším problémům s pamětí a CPU. Aktuálně je nejnovější 8.0 (k 21.7.2021), ale nenabízejí ji všechny hostingy. Je také dobré vybrat takový hosting, kde si můžete php průběžně navyšovat v administraci. Některé hostingy totiž s PHP ustrnou na té verzi, kterou jste měli ve chvíli, kdy jste si hosting objednali a už nenavyšují…leda třeba při přesunutí na jiné servery.
Memory limit – Divi aktuálně hlásí, že minimální požadavek je 128M, nicméně neuškodí mít víc, hostingy nabízejí až 256 či 300M, některé dle dohody. Bude-te li mít hosting s memory limit nižším než 128M, může se vám stát, že se web znefunkční, když PHP dosáhne limitu. PHP memory_Limit je totiž množství paměti, kterou může daný proces použít na serveru.
Post max size – tento údaj ukazuje, jak velká může být stránka či soubor, který uživatel načítá. Pokud by například stránka byla větší, nenačte se. Snažíme se každopádně nahrávat co nejmenší objem dat, že? 🙂
Max execution time – ovlivňuje, jak dlouho je možné stránku načítat, než vyprší časový limit. Pokud je časový limit moc nízký, možná nebudete moci importovat velké layouty a soubory do Divi Builderu. Osobně jsem zatím neměla vážnější problémy u max execution time 60s, doporučováno je ale 120s.
Upload max filesize – určuje maximální velikost souboru, kterou máte povoleno nahrát na váš server.
Max input time – tím se nastavuje maximální doba v sekundách, po kterou může skript analyzovat vstupní data. Pokud je limit příliš nízký, může Divi Builderu vypršet časový limit ještě než se zcela načte.
Max input vars – Toto nastavení ovlivňuje, kolik vstupních proměnných lze přijmout. Pokud je limit příliš nízký, může bránit načítání Divi Builderu.
V neposlední řadě
Ještě je velmi důležité pro rychlost webu, aby servery běžely na SSD discích. To je důležité pro všechny hostingy, nejen ty pro wordpressové weby. „SSD disky nevykazují prakticky žádnou přístupovovou dobu narozdíl od HDD, kde je to 5.5 až 8 milisekund. Náhodné zápisy a čtení -> SSD jsou nejméně 15× rychlejší než pevné disky. Spolehlivost -> SSD mají poruchovost méně než půl procenta. Toto dělá SSD disky 4× až 10× spolehlivější oproti pevným HDD diskům, kde se poruchovost pohybuje mezi 2 až 5 procenty.“ (citace z Endora.cz)
Fajn, a kde takový hosting najdu?
Máte štěstí, že jdu kolem! 🙂 Protože pro své klienty často objednávám hosting a sama ho využívám pro své projekty, udělala jsem průzkum mezi nejlépe hodnocenými poskytovateli hostingu pro wordpressové projekty. Přidala jsem Endoru, která je v těchto hodnoceních opomíjena, i když neprávem.
Můžete si prohlédnout tabulku, kterou jsem si vytvořila. V podstatě asi jediný parametr, se kterým měly hostingy problém, je max execution time, který v základu (bez individuálního nastavení hostingem) dosahuje akorát Premium hosting od Eboly. Na požádání mi ho změnili v Endoře, ale pouze u varianty Mega, a to na 180. Takže to jsou tedy dvě varianty, které do puntíku splňují požadavky.
V reálu jsem s max execution time 60s neměla nikdy větší problémy, a když bychom tedy přimhouřili oko, hodnota max execution time u Eboly 120 a u Savany 160 jsou také velmi slušné. U mě zatím s parametry vítězí Webglobe, kam jsem přešla s několika wordpressovými weby a u všech jsem zaznamenala významné zrychlení. Na začátku roku 2023 začala podpora reagovat pomaleji – na některé maily neraguje vůbec a na jeden mi odpověděli asi po týdnu, kdy už byl problém dávno vyřešený. Uvidíme, jak se u nich budou služby vyvíjet, zatím u mě pořád vítězí parametry hostingu a možnost nastavit si v adminitraci PHP parametry.
Lowcost varianta, která mi pro Divi léta fungovala, je potom Endora Plus. V roce 2022 ovšem výrazně zpomalily weby a od podpory jsem dostala toto info: „Každý sdílený nízkonákladový server Endora obsluhuje desetitisíce domén. Přetížení jakoukoliv z nich pocítí všichni na daném serveru bez ohledu na to, jaký webhostingový program mají aktivován. Zvýšeným počtem uživatelů ve FREE hostingu se zvýšila zátež na server, což samozřejmě ovlivňuje i uživatele v placené variantě.“
Stupně vítězů
Když to tedy shrneme, při zvážení poměru cena výkon jsou pro weby typu prezentace služeb společnosti /několik stránek, ne eshop/ podle mě nejlepší následující varianty: